Magazyny energii – Budowa modułowa i łączenie magazynów energii

mi-2

Magazyny energii – Budowa modułowa i łączenie magazynów energii

Ceny energii elektrycznej dostarczanej z publicznych sieci osiągają od kilku miesięcy rekordowe poziomy. Fotowoltaika jest jednym z najlepszych rozwiązań stosowanych w celu obniżenia kosztów energii dostarczanej zarówno do domów, jak i firm. Samo generowanie energii ze słońca to jednak nie jedyny sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Drugim filarem zapewniającym niezależność oraz niski poziom rachunków są magazyny energii.

W ostatnich latach samodzielna produkcja energii ze słońca bije rekordy popularności, także dzięki inicjatywom takim jak dopłaty do instalacji fotowoltaicznych w ramach programu Mój Prąd. Wielu posiadaczy instalacji zastanawia się jednak, co zrobić z wygenerowaną energią elektryczną której nie są w stanie od razu zużyć.

W naszej serii artykułów na temat magazynów energii znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania, które powinien zadać sobie każdy kto rozważa instalację magazynu energii:

  1. Jak zbudowane są i jak działają magazyny energii?
  2. Jakie korzyści płyną ze stosowania magazynów energii?
  3. Jakie są zastosowania magazynów energii?
  4. Czy stosowanie magazynów energii jest bezpieczne?
  5. Jaki magazyn energii wybrać?

Dlaczego warto stosować magazyny energii?

Nie jest tajemnicą, że sieć energetyczna w Polsce nie jest w pełni przygotowana na nagły wzrost produkcji energii ze słońca. W latach 2020-2022 roczny przyrost mocy wytwarzanej przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce średnio podwajał się co roku. Ten obserwowany od paru lat „boom” w branży fotowoltaicznej tworzy jednak nowe wyzwania. Wraz z lawinowo zwiększającą się ilością uruchamianych instalacji, rośnie także odsetek negatywnych decyzji odnośnie przyłączenia do sieci.

Moc polskich elektrowni słonecznych w latach 2015-2022. Źródło: wysokienapiecie.pl

Odpowiedzią na ten drugi trend są magazyny energii, dzięki którym można nie tylko zmagazynować ewentualną „nadwyżkę” produkcji energii. Pozwalają one także wykorzystać fakt istnienia dynamicznych cen energii elektrycznej dostarczanej z sieci energetycznych.

W tym artykule odpowiemy na pierwsze z powyższych pytań, na przykładzie oferowanych przez Renevo magazynów energii Huawei LUNA2000. Kolejnych artykułów z serii szukajcie na naszym blogu w następnych tygodniach.

Magazyny energii Huawei LUNA2000 – budowa modułowa

Magazyny energii Huawei składają się z dwóch elementów – modułu sterowania zasilaniem oraz modułów baterii. Obecna linia produktowa Huawei LUNA2000 pozwala na zastosowanie do trzech akumulatorów (o mocy 5 kWh każdy) w jednym zestawie. Dzięki temu maksymalna pojemność jednego magazynu energii Huawei wynosi 15 kWh.

Co istotne, istnieje także możliwość połączenia szeregowego dwóch modułów sterowania magazynem energii Huawei LUNA2000. Dzięki temu, przy zastosowaniu trzech akumulatorów w każdym module, łączna pojemność wyniesie 30 kWh. W połączeniu ze znakomitym współczynnikiem C-rate (maksymalne tempo ładowania lub rozładowywania akumulatora) wynoszącym dwie godziny, nawet w przypadku zastosowania magazynu energii Huawei LUNA2000 o najmniejszej pojemności 5 kWh użytkownik dostaje do dyspozycji maksymalnie 2.5 kW mocy, co z powodzeniem zaspokoi codzienne potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego. W przypadku magazynów energii o większej pojemności (magazyn o pojemności 10 kW lub 15 kW), maksymalna uzyskiwana moc wynosi 5 kW.

Magazyny energii Huawei LUNA2000 – łączenie magazynów energii

Kolejną zaletą w przypadku łączenia modułów sterowania magazynem energii Huawei jest możliwość połączenia szeregowego dwóch magazynów o różnej pojemności. Dzięki temu łączną pojemność można zwiększyć w przyszłości i nie jest konieczna jednorazowa inwestycja w magazyn energii o maksymalnej mocy.

W przypadku magazynów energii Huawei LUNA2000, można dodawać kolejne moduły baterii (po 5kWh każdy) bez ryzyka obniżenia sprawności całego układu spowodowanej różnym stopniem zużycia poszczególnych modułów baterii.

Przykładowe konfiguracje magazynów energii Huawei:

Magazyny energii Huawei LUNA2000 – wydajność na lata

Magazyny energii Huawei LUNA2000, jako jedne z nielicznych na rynku, oferują faktyczną możliwość wykorzystania całości zgromadzonej energii. Dzięki temu możliwe jest spożytkowanie 100% energii, stabilna praca niezależnie od stopnia naładowania akumulatora oraz bezpieczne rozładowanie go do zera, bez potencjalnie negatywnych długotrwałych skutków w postaci np. zmniejszania się z czasem realnie dostępnej pojemności akumulatora.

Prezentacja najważniejszych funkcji magazynu energii Huawei LUNA2000

Magazyny energii Huawei LUNA2000 są w pełni zgodne z obowiązującymi normami oraz posiadają wszystkie wymagane certyfikaty.