Testy paneli fotowoltaicznych – jak zapewniamy jakość modułów Renevo?

test

Testy paneli fotowoltaicznych – jak zapewniamy jakość modułów Renevo?

Diagnostyka i testy modułów fotowoltaicznych Renevo – po co to robimy?

Ponad 90% paneli fotowoltaicznych sprzedawanych i montowanych globalnie pochodzi z Chin. Masowa produkcja modułów pozwala na sukcesywne obniżanie kosztów. Rodzi jednak też obawy o zdolność do zachowania deklarowanych przez producenta parametrów technicznych w dłuższym okresie czasu.

Zastosowanie nowoczesnych linii produkcyjnych oraz rygorystyczne testy paneli fotowoltaicznych nie są w stanie w 100% zagwarantować pełnej zgodności każdego z parametrów w chwili montażu u użytkownika końcowego. Dodatkowo, testy paneli fotowoltaicznych odbywają się zazwyczaj w zakładzie produkcyjnym, przez co zaufanie do ich wyników łatwo podważyć. Ciężko bowiem zakładać pełną obiektywność w przypadku, gdy ta sama firma produkuje i testuje moduły fotowoltaiczne.

Panele Renevo również produkujemy w Chinach, lecz zgodnie z polityką naszej firmy – wierzymy tylko w jakość, którą sami sprawdziliśmy. Od wprowadzenia na rynki europejskie pierwszej generacji modułów naszej marki w 2019 roku, nieprzerwanie poddajemy testom każdą ich kolejną generację. W ten sposób mamy pewność, że moduły Renevo opuszczające nasze centrum logistyczne, posiadają parametry zgodne z ich kartą katalogową.

Mamy też świadomość, że droga każdego modułu PV z fabryki do instalacji u klienta końcowego prowadzi przez przysłowiowe „pół świata”. Każdy, nawet najstaranniej wyprodukowany i uprzednio zweryfikowany moduł, spędza kilka tygodni w kontenerze na statku. Następnie jest kilkukrotnie przewożony różnymi środkami transportu. Z tego powodu panele Renevo testujemy dopiero po dotarciu do naszego centrum logistycznego. Dzięki temu są one sprawdzane dokładnie w takim stanie, w jakim wysyłamy je na docelowe miejsce instalacji.

Kto weryfikuje jakość i zgodność parametrów naszych modułów?

Współpracujemy z akredytowanym Zespołem Laboratoriów Badawczych (ZLB) przy Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego (IMIM), Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Laboratorium posiada akredytację PCA (Polskiego Centrum Akredytacji) o numerze AB 120. Na dzień dzisiejszy jest jedynym w kraju ośrodkiem posiadającym akredytację na pomiar modułów PV.

Testy paneli Renevo odbywają się w Laboratorium Fotowoltaicznym (L-9) IMIM pod nadzorem obiektywnych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Stosowane urządzenia to symulatory światła słonecznego klasy AAA wraz z systemem pomiarowym. Wyposażone są w źródła światła w postaci błyskowej lampy ksenonowej, znakomicie imitującej naturalne światło słoneczne. Pomiary odbywają się w specjalnej klatce testowej zapewniającej całkowite zaciemnienie.

Laboratorium Fotowoltaiczne IMIM wykorzystuje symulator światła słonecznego Endeas QuickSun 820A do weryfikowania parametrów naszych modułów.

Więcej na temat działalności Laboratorium Fotowoltaicznego IMIM PAN dowiecie się z krótkiego filmu:

Jakie parametry bada laboratorium IMIM PAN?

Testom podlega każda partia paneli, która dociera do nas z zakładu produkcyjnego. Jak to wygląda w praktyce? Z każdego kontenera wybieramy losowo paletę, z której weryfikujemy kilka modułów. Osobno testom podlega każdy z oferowanych przez nas wariantów mocowych.

Zakres testów obejmuje:

  • Pomiary charakterystyki I-V oraz wyznaczenie podstawowych parametrów elektrycznych
  • Diagnostykę ewentualnych defektów ogniw za pomocą testu elektroluminescencyjnego
Schemat systemu pomiarowego, symulatora do pomiaru parametrów elektrycznych modułów fotowoltaicznych.

Wykonywane testy i pomiary odbywają się w warunkach STC (Standard Test Conditions), przy użyciu systemu pomiarowego zgodnego z europejską normą IEC 61853-1. W wyniku pomiarów otrzymujemy charakterystykę I-V w postaci graficznej, jak również zweryfikowane parametry badanego ogniwa.

Wyniki testów paneli fotowoltaicznych Renevo Onyx

Jako jedna z nielicznych firm w naszym kraju, przedstawiamy do dyspozycji naszych Klientów pełne wyniki testów laboratoryjnych produktów firmowanych własną marką.

Analizie specjalistów z Laboratorium Fotowoltaicznego IMIM poddaliśmy panele Renevo Onyx o mocy 450W.

Porównanie wyników badań parametrów elektrycznych z wartościami deklarowanymi na karcie katalogowej produktu

Wszystkie wyniki pomiarów parametrów elektrycznych modułu fotowoltaicznego Renevo Onyx 450W BF mieszczą się w granicach odchyleń zadeklarowanych w karcie katalogowej. Wynoszą one -3%/+3% dla mocy maksymalnej oraz -2%/+2% dla napięcia obwodu otwartego oraz prądu zwarcia). Zestawienie wszystkich parametrów prezentuje poniższa tabela. Należy mieć na uwadze, że sam pomiar również obarczony jest tzw. „niepewnością” – w ostatniej kolumnie tabeli prezentujemy wartości po jej uwzględnieniu.

ParametrOznaczenieWartość deklarowanaWartość zmierzonaOdchylenieWartość zmierzona po uwzględnieniu niepewności pomiaru
Prąd zwarciowyIsc13.85 A13.69 A-1.16%13.47-13.91 A
Napięcie obrodu otwartegoVoc41.18 V41.35 V0.41%40.75-41.95 V
Prąd w punkcie mocy maksymalnejImpp13.27 A13.12 A-1.13%12.89-13.35 A
Napięcie w punkcie mocy maksymalnejVmpp33.91 V34.00 V0.27%33.53-34.47 V
Moc maksymalnaPmpp450.0 W446.1 W-0.87%430.8-461.4 W
Sprawność konwersjiEff20.85%20.61 %-1.15%19.83-21.49 %

Podsumowanie

Zaprezentowane wyniki badań laboratoryjnych modułu fotowoltaicznego Renevo Onyx 450W BF potwierdzają zgodność laboratoryjnie zmierzonych parametrów z ich odpowiednikami zadeklarowanymi w karcie katalogowej produktu.

Kontrola prowadzona jest w trakcie procesu produkcji, a następnie powtórzona po dostarczeniu modułów do naszego centrum dystrybucyjnego. Jej wyniki są najlepszą gwarancją jakości produktów naszej marki. Od 2019 roku w Renevo dbamy, aby dostarczane przez nas rozwiązania zapewniały klientom końcowym uzysk energii zgodny z naszą obietnicą – światowej jakości w polskiej cenie.

Obecnie na rynku znaleźć można moduły fotowoltaiczne o jeszcze wyższej mocy i sprawności. Jednak wraz ze zwiększającą się mocą modułu rośnie także jego wielkość i waga, co podnosi pracochłonność i czasochłonność montażu instalacji. Dzięki połączeniu wysokiej efektywności dla inwestora, z szybkim i bezproblemowym montażem dla instalatora, stworzyliśmy uniwersalny produkt, który z łatwością staje się pierwszym wyborem podczas doboru komponentów do instalacji fotowoltaicznej.